Projektai architektūriniam meniniam stiklui

Viktoras Dailidenas vilnius architekturinis stiklas vitrazas menas Lietuva lithuania glass (15)

Architektūrinis meninis stiklas iš arčiau
2009-02-18

Architektūrinis meninis stiklas vis dar retai sutinkamas kalbant apie dekoratyvų stiklą ar apie interjero puošybas. Apie jį „Pastogei” papasakojo jaunosios kartos menininkas ir stiklo žinovas Viktoras Dailidėnas.

Tai ne vitražas

Neretai architektūrinis meninis stiklas (AMS) yra painiojamas su vitražu. “Jis skiriasi nuo vitražo ne tik atlikimo technika, bet ir perteikiamais vaizdais. Vitražu dažniausiai yra bandoma išreikšti tradicinius siužetus, o architektūrinis meninis stiklas yra laisvesnis, jam apdirbti naudojama įvairesnių technikų, o tai leidžia įvairiapusiškai pateikti stiklo meno kūrinį”, – paaiškino V.Dailidėnas.

AMS nėra toks naujas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Jis, kaip nauja stiklo pateikimo technika, Europoje ir Amerikoje gyvuoja daugiau kaip 30 metų. Tačiau tokio stiklo užuomazgos jau buvo aptinkamos XIX amžiuje, kai atsirado fotografija. AMS buvo puošiamos parduotuvių vitrinos. Pirmieji šią stiklo apdirbimo technologiją pradėjo taikyti vokiečiai ir amerikiečiai. AMS buvo taikomas dideliems plotams uždengti, vokiečiai iki šiol stebina įstabiais jo dirbiniais.

“Kaip ir kiti nauji stiliai bei technologijos, AMS į Lietuvą atkeliauja vėliau ir iš lėto. Dėl mūsų lietuviško santūrumo ir atsižvelgiant, kad mūsų mokyklos yra daugiau tradicinės, reikia nemažai laiko, kol jos įsileidžia pasaulietiškas naujoves. Jaunimas tai mato ir bando elgtis drąsiau”, – pasakoja V.Dailidėnas.

Jaunieji stiklo meistrai greičiau atsisako tradicinės vitražo jungiamosios medžiagos – švino juostelių. Vitražas, kaip monumentalioji meno šaka, po truputį kinta, atsisakoma “bažnytinio meno” stereotipo.

Viktoras Dailidenas vilnius architekturinis stiklas vitrazas menas Lietuva lithuania glass (14)

Svarbi estetinė būsena

Pasaulyje vis daugiau auga dangoraižių, Lietuva taip pat stengiasi neatsilikti. Tačiau neturime supratimo apie estetinę paties pastato būseną. Iš stiklo, metalo ir betono padarome „šiltnamį”, o į žmogaus būseną būnant viduje, meninę raišką, į ką itin daug dėmesio kreipiama užsienyje, Lietuvoje žiūrima kaip antraeilį dalyką. Mūsų šalyje retai kas užsiima tuo, nes yra brangu, taupoma ten, kur nederėtų to daryti.

“Likimas lėmė, kad savo gyvenimą susiejau su stiklu. Aš gerai išmanau stiklo technologiją -  nuo pačios pradžios, kaip žaliavos, iki galutinio rezultato. Mano studijos ir pasirinkta meno šaka lėmė tolesnį stiklo analizavimą, domėjimąsi naujausiomis jo apdirbimo technologijomis. Aišku, mano naujovių paieškos kartais būdavo ne taip suprastos, tačiau stengiausi atsiriboti nuo stiklo gamybos tradicijų ir imtis kažko naujo. Be abejo, nenoriu teigti, kad tradicinis vitražas yra atgyvena ar sena. Ne, taip tikrai nėra, tik laikas į jį pažvelgti kitaip”, – pasakojo jau beveik dešimtmetį su stiklu dirbantis menininkas.

Panevėžyje augęs V.Dailidėnas stiklo meno mokėsi Kauno J.Vienožinskio menų kolegijoje. Menininkų šeimoje užaugęs V.Dailidėnas po mokslų Kaune stiklo studijas tęsė Vilniaus dailės akademijoje. Dabartiniai rezultatai, dalyvavimas parodose – jo paties darbas ir noras žinoti daugiau, domėtis naujovėmis ir tuo, kas vyksta stiklo pasaulyje toliau už Lietuvos. Jo kūryba suardo tradicinio stiklo meno suvokimą, leisdama laisviau ir kartu atidžiau pažvelgti į ją.

“Aš ir dar keletas žmonių stengiamės pakeisti stiklo, kaip meno kūrinio, suvokimą. Kaip techniką ir apibūdinimą dažniau naudojame AMS. Mes padarėme perversmą stikle ir kartu pradėjome naują stiklo istorijos raidą. Per pastaruosius 3 metus po truputį viskas ima “judėti”, jau atsisakoma tradicijų, kad vitražas yra tam tikros spalvos, figūros ir kompozicijos. Mes stengiamės po truputį tai “laužyti”. Nuo tokių stiklo meno pokyčių niekur nepabėgsi. Ar tai būčiau buvęs aš ar kitas, anksčiau ar vėliau tai būtų nutikę”, – pasakojo V.Dailidėnas.

Technikų įvairovė

Pasak V.Dailidėno, AMS technologijos yra gana nesudėtingos, jos pagrįstos paprastumu, nes gyvenimo tempas yra greitesnis, mes visur skubame, viskas greitai statoma, tad visa tai paveikė ir meną. AMS technika į architektūrą atėjo gana impulsyviai. Aišku, tokiame stikle dažniausiai aktuali paslėpta mintis, konceptualumas, kuris išauga iš mažo trupinėlio. Stikle vis dažniau slepiamos užkoduotos idėjos”.

AMS gali „pasigirti” daugybe technikų, pradedant paprasčiausiu piešimu ant stiklo, sulydymu, klampinimu, baigiant specialiai šiam tikslui gaminamomis spalvotomis plėvelėmis.

V.Dailidėnas prisimena, kai dar besimokydamas Kaune pirmą kartą savarankiškai pergręžė stiklą ir tuo labai džiaugėsi, nes tai buvo nauja jo perprasta stiklo technika. “Tokia architektūrinio meninio stiklo technologija buvo dar ne itin naudojama Lietuvoje, tad mano darbai išsiskyrė iš kitų”, – pasakoja stiklo meistras V.Dailidėnas.

Architektūrinio meninio stiklo rezultatas ir jo žavesys priklauso nuo autoriaus kūrybiškumo ir išmonės bei didžiąja dalimi nuo stiklo apdirbimo technologijų. Stiklas yra ištverminga medžiaga. Jo stingimo greitis priklauso ne tik nuo klampos, bet ir nuo šilumos laidumo. Paprastai stiklo paviršius vėsta ir kietėja greičiau nei gilesni sluoksniai. Spalvotas stiklas, sugeriantis spindulius, vėsta greičiau negu bespalvis. Stiklo būsimas patvarumas priklauso nuo labai daug aspektų, ypač svarbu teisingai atšaldyti, jei pasirenkama netinkama atšaldymo temperatūra, stiklas po kurio laiko suskils.

Išsiskiriantis interjero akcentas

Atsižvelgiant į šiuolaikinį interjerą, AMS puikiai integruojasi ne tik į eksterjerą, bet ir į interjerą. Interjere AMS gali būti naudojamas ne tik kaip tradicinis vitražas, bet taip pat vietoj šviestuvų, nišose, arkose, erdvių pertvarose ar tiesiog  kabinamas kaip paveikslas. Spalvotas stiklas gali pagyvinti bet kokį interjerą, jam suteikti išskirtinumo ir individualumo.

Pavyzdžiui, V.Dailidėno keturių dalių ciklas “Žalias motyvas” – įrėminti 4 stiklai su skirtingais piešiniais. Skirtingų piešinių susluoksniavimas sukuria bendrą vaizdą. Keičiant sluoksnius vietomis, kaskart išgaunamas vis naujas vaizdas. Todėl nėra sudėtinga patiems pasikeisti esamą vaizdą.

Kaip ir kiekvienas meno kūrinys, stiklo darbas namuose dažniausiai yra apšviečiamas. Stiklo apšvietimas gali lemti jo integravimąsi į aplinką. Tad prieš pasirenkant apšvietimą derėtų pasikonsultuoti su profesionalais. Pastaruoju metu vis dažniau AMS galima sutikti ne tik privačiuose namuose, bet ir viešose vietose, parduotuvėse ar viešbučių erdvėse. „Architektūrinį meninį stiklą svarbu plėtoti šiuolaikinėje architektūroje ir daryti tai kiek įmanoma įdomiau”, – mano V.Dailidėnas.

Šiuo metu Vilniuje, „Meno nišoje”, vykstančioje V.Dailidėno parodoje galima pamatyti ne tik erdvinių AMS dirbinių, bet ir stiklo luitų, išvysti architektūrinio meninio stiklo techninį atlikimą.

Viktoro Dailidėno darbais žavimasi ne tik Lietuvoje, bet ir Vokietijoje – pernai jis sėkmingai dalyvavo Berlyno stiklo festivalyje, kur buvo pristatomi Baltijos šalių stiklo menininkų darbai.

Citata

„Stiklas man yra viena švariausių ir estetiškiausių medžiagų”. Viktoras Dailidėnas

Stiklo sulydymas  – apdirbimo technika, kai skirtingi stiklo lakštai ar spalvoti stiklo gabaliukai yra sulydomi, o paprasto stiklo detalės palieka reljefus.

Stiklo klampinimas – naudojant reljefus formuojamas piešinys.

Stiklo plėvės – ši technika naudojama dideliems stiklo pluoštams. Tai specialiai stiklui skirtos plėvės, kurios tvirtai sukimba su paviršiumi.

Stiklo ėsdinimas rūgštimis – specialia rūgštimi ant stiklo perkeliami piešiniai. Tačiau ši technika yra viena iš nepopuliariausių, nes kenkia sveikatai.

Smėliasraučio naudojimas – stiklo paviršiaus graviravimas aukšto slėgio smėlio srautu. Tai efektyvus būdas, suteikiantis stiklui svarių paviršiaus pokyčių.

Stiklo tvirtinimas varžteliais – stiklo lakštai vienas su kitu sutvirtinami mažais varžteliais.

Be šių architektūrinio meninio stiklo apdirbimo technikų, dar derėtų paminėti matinimą, tapymą.

Ermina Taujenytė

 

 

Viktoras Dailidenas vilnius architekturinis stiklas vitrazas menas Lietuva lithuania glass (16) Viktoras Dailidenas vilnius architekturinis stiklas vitrazas menas Lietuva lithuania glass (24) Viktoras Dailidenas vilnius architekturinis stiklas vitrazas menas Lietuva lithuania glass (6) DALL·E 2022-12-11 13.31.01 DALL·E 2022-12-11 13.31.13 nauji (378) nauji (374) 0 (3)

2009 02 06 (94) - Copy

2008 10 03 - Copy

 

©  Viktoras Dailidėnas